На 09.04.2020 г., в извънреден бр. 34 на Държавен вестник, са обнародвани изменения и допълнения в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. В продължение на поетата от нас инициатива за информираност, по-долу сме посочили най-важните промени в закона.
С новата редакция на текста (чл. 6 от Закона) единствено и само при забавата за плащане на задължения на частноправни субекти, длъжници по договори за кредит и други форми на финансиране (факторинг, форфетинг и други), предоставени от банки и финансови институции, и по договори за лизинг, няма да се начисляват лихви за забава и неустойки, съответно задължението не може да бъде обявено за предсрочно изискуемо и договорът не може да бъде развален поради неизпълнение, както и не може да бъдат изземвани вещи. Това е валидно само до отмяна на извънредното положение.
ВАЖНО! За всички останали забавени и/или неплатени задължения на частноправните субекти ще се прилагат последиците от забава за плащане на задължения, вкл. ще се начисляват лихви и неустойки за забава, както и могат да бъдат предсрочно изискуеми, поради неизпълнение или забава в изпълнение може да бъде развален съответния Договор и могат да се изземват вещи.
Предвидена е възможност, до отмяната на извънредното положение, да бъдат издадени Заповеди за намаляване размера на вноските за наем и за ползване или за освобождаване от заплащането им изцяло или частично от физически и юридически лица – наематели или ползватели на имоти държавна или общинска собственост, които са ограничили или преустановили дейността си вследствие на мерките и ограниченията, наложени по време на извънредното положение.
Възможност за туроператор да предложи на пътуващия ваучер за заплатената сума, когато пътуването е било отменено поради обявеното извънредно положение.
В случай, че пътуващият не приеме ваучера (и при липса на друго споразумение за туристически пакет – заместител), туроператорът следва да възстанови не по-късно от 1 месец, считано от датата на отмяната на извънредното положение, всички плащания, които е получил от пътуващия.
До сега принудителното изпълнение не можеше да се насочва върху трудовото възнаграждение, обезщетението по трудово правоотношение, всяко друго възнаграждение за труд, пенсията или стипендията в общ размер до 250 лева месечно. С промяната се увеличава размера от 250 лева до минималната работна заплата месечно.
Моля да имате предвид, че настоящото изложение не представлява правна консултация или правен съвет, а изразява мнението на екипа на Адвокатско дружество „Димитрова, Стайкова & Партньори”.